sobota, 19 września 2015

Zapomniany legion - Ben Kane

Cześć!

Dzięki Agnieszce miałam możliwość przeczytania pierwszej części Kronik Zapomnianego Legionu Bena Kane'a pt. Zapomniany Legion. Lektura okazała się bardzo ciekawa.
W Zapomnianym Legionie mamy czwórkę głównych bohaterów. Tarkwiniusz to ostatni etruski haruspik, czyli wróżbita. Nie przepada za Rzymianami, pała chęcią zemsty na Celiuszu, arystokracie odpowiedzialnym za śmierć jego mentora. Romulus i Fabiola to bliźnięta poczęte w wyniku gwałtu na ich matce, niewolnicy. W wieku trzynastu lat Romulus zostaje sprzedany do szkoły gladiatorów a Fabiola do domu rozpusty. Oboje tęsknią za rodziną i pielęgnują w sercu zemstę. Brennus to galijski gladiator, jedyny, który ocalał z pogromu swojej wioski, spustoszonej przez Rzymian. W wyniku inwazji życie straciła rodzina Brennusa, w tym jego żona i małe dziecko. Nie pała więc specjalnym afektem do Rzymian. Dziwnym zbiegiem okoliczności ich losy krzyżują się. Mężczyźnie wyruszają na wyprawę wojenną na wschód pod wodzą Krassusa, zaś Fabiola próbuje zdobyć wpływy i środki, aby odnaleźć rodzinę i zemścić się na sprawcach ich krzywdy.

Pierwszy tom Kronik... jest opasłym tomiskiem opisującym wydarzenia, które przyczyniły się do skrzyżowania losów naszych bohaterów. Wstęp jest trochę przydługi, ale wszystko ma swój cel. Jednak kończy się w takim momencie, że chcemy poznać losy naszej czwórki i musimy sięgnąć po kolejny tom. Trzeba przyznać, że książka jest barwnie napisana, pełnokrwista i żywa. No i krwawa. Myślałam, że XX wiek był wiekiem ogromnego okrucieństwa, ale ci w starożytności wcale nie byli lepsi. Jedna rzecz mnie tylko zastanowiła SPOJLER!!! Jakim cudem Brennusowi i Romulusowi udało się po raz drugi tej samej nocy wyjść ze szkoły, na dodatek dźwigając oręż i zapasy KONIEC SPOJLERU!!! Tego nie mogę pojąć a autor po prostu to pominął. Poza tym jednak książkę czytało się bardzo dobrze i ciekawią mnie dalsze losy Romulusa, jego siostry i przyjaciół.

4 komentarze:

 1. Lubię książki, których akcja rozgrywa się w starożytności, więc z pewno kiedyś po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta jest naprawdę fajna, tylko teraz trzeba czekać na kolejne tomy, aby dowiedzieć się co było dalej :)

   Usuń
 2. Czytałam wciąż drżąc o życie Romulusa:)

  OdpowiedzUsuń