niedziela, 27 września 2015

Katarzyna Wielka. Gra o władzę - Ewa Stachniak + stosik z biblioteki

Cześć!

Jakiś czas temu wygrałam u Roberta książkę o Katarzynie Wielkiej. To postać o tyle znana, co kontrowersyjna. Zapowiadała się ciekawa lektura.
Do Pałacu Zimowego przybywa nastoletnia księżniczka Zofia Anhalt-Zerbst będąca kandydatką na żonę wielkiego księcia Piotra, siostrzeńca carycy Elżbiety. Zależna od kaprysów władczyni, szpiegowana i podsłuchiwana musi nauczyć się być silną i dostosować się do pałacowej gry. Pomaga jej w tym zausznica carycy i kanclerza, młoda Polka, córka introligatora, Barbara (nazywana w Rosji Warwarą bądź Warieńką), która po śmierci rodziców trafiła na dwór. Ona też musi przyswoić sobie zasady panujące w pałacu oraz dbać o swoją pozycję uzależnioną od kaprysów carycy. Jak dwie zagubione nastolatki poradzą sobie z dworskim życiem? Czy jako dorosłe kobiety będą potrafiły utrzymać się na szczycie, w świecie dworskich intryg i wielkiej polityki?

Hmmm, mam mieszane uczucia wobec tej książki. Jest ciekawa, dobrze napisana, ładnie wydana, ale... Jest coś co sprawiło, że nie czytało mi się jej dobrze. Po pierwsze jest troszkę rozwleczona, ale to może było potrzebne, aby oddać klimat tamtych lat, aby dogłębnie zanalizować przyczyny, dla których historia Zofii/Katarzyny potoczyła się tak, a nie inaczej. Bardziej istotną kwestią było dla mnie to, że nie polubiłam prawie żadnego z bohaterów. Przez jakiś czas czułam sympatię do braci Orłowów, ale była ona tylko chwilowa. Nawet nasz Staś Poniatowski nie za bardzo zdobył moje serce. Chyba jedyną osobą, którą polubiłam był... Igor. Trochę to zaskakujące zważywszy na początki jego małżeństwa... Mimo to był chyba moją ulubioną postacią :) Książka jest godna polecenia, nie tylko miłośnikom historii. Myślę, że kulisy dojścia do władzy Katarzyny są naprawdę ciekawą opowieścią i może nam pomóc w zrozumieniu dlaczego stała się taką osobą, jaką znamy z lekcji historii.

Przy okazji pochwalę się ostatnimi zdobyczami z biblioteki:
Jonathan Carroll - Ucząc psa czytać
Jerzy Pecold - Padre: strzelba, różaniec i koń
John Steinbeck - Myszy i ludzie
Chelsea Quinn Yarbro - Pałac 

Szykuje się czytelnicza uczta!!! :)

4 komentarze: