poniedziałek, 16 września 2013

Wycieczka do Krasiczyna i PrzemyślaCześć!

Dziś chciałabym podzielić się z Wami zdjęciami i wrażeniami z krótkiej wycieczki do Krasiczyna i Przemyśla.  Podzielę się również kilkoma spostrzeżeniami na temat plusów i minusów jednodniowych wycieczek zorganizowanych. Zacznijmy od tego:
+ przewodnik, który o wszystkim co najważniejsze opowie
+ zorganizowany dojazd i powrót
+ dobra opcja dla osób, które nie mają dużo czasu
- „gonitwa” po zabytkach, żeby tylko zmieścić się w czasie
- większość zasłyszanych informacji po pewnym czasie zaczyna się mieszać
Pomimo wad byłam zadowolona z wyjazdu, choć wolałabym jednak pozwiedzać sobie spokojnie i na luzie :)

Przejdźmy do najważniejszego. Krasiczyn jest znany z pięknego pałacu i parku pałacowego. Pałac robi ogromne wrażenie… z zewnątrz. Jest przepięknie odrestaurowany, naprawdę – perełka. Gorzej jest, gdy wejdziemy do środka. Tylko część obiektu jest dostępna zwiedzającym, a w tej dostępnej części nie ma wielu oryginalnych elementów wyposażenia. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest bardzo skromno. Jest to efekt zajęcia pałacu w czasie wojny przez żołnierzy, którzy go doszczętnie zdewastowali. Nieliczne obiekty, które udało się zachować często padały ofiarą nieuczciwości naszych rodaków i po prostu nie wracały z renowacji. W parku duże wrażenie robią dęby i lipy, które były sadzone zawsze, gdy w pałacu urodził się potomek. Dęby sadzono, gdy urodził się syn, natomiast lipy – gdy narodziła się córka.
Przemyśl jest perełką wschodniej części Podkarpacia. Miasto, którego symbolem jest niedźwiedź, położone jest nad rzeką San. Podczas rozbiorów znalazło się pod wpływem austriackim i było ważnym węzłem komunikacyjnym, co przyczyniło się w pewnym sensie do rozwoju miasta. Przemyśl jest nazywany miastem kościołów, gdyż znajduje się w nim naprawdę dużo świątyń. Miasto obfituje również w wiele pięknych kamienic, czy – jak mówił nasz przewodnik – obiektów pałacowych. Na uwagę zasługuje Twierdza Przemyśl, niestety my nie byliśmy w stanie bliżej jej się przyjrzeć z powodu ograniczeń czasowych. Duże wrażenie zrobił na mnie… dworzec kolejowy, który został niedawno odrestaurowany. Jest naprawdę piękny!


Poznajecie tego pana? Tak, to dobry wojak Szwejk :)

Naprawdę warto wybrać się w te rejony, serdecznie polecam. Jednak lepiej przeznaczyć na to nieco więcej czasu niż jeden dzień :)

8 komentarzy:

 1. Zazdroszczę wycieczki:) Niestety u mnie przez cały weekend padało więc o jakichkolwiek spacerach/wycieczkach nie było mowy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja byłam tydzień temu w niedzielę i pogodę miałam wspaniałą - na szczęście :)

   Usuń
 2. ja niestety nie przepadam za przewodnikami, ale zdrugiej storny, zwiedzanie na wlasna ręke wprawia mnie w lekkie zagubienie )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko ma swoje plusy i minusy :) Zwiedzanie na własną rękę jest fajne, gdy ma się dużo czasu :)

   Usuń
 3. Nie lubię zorganizowanych wycieczek, właśnie przez to, że informacji jak na jeden raz jest za dużo i się mieszają, a w pewnym momencie ciężko jest się nie wyłączyć jak się słyszy setną z kolei datę :) Szkoda, że ta wiedza nie jest podawana przez przewodników w bardziej przystępny sposób. Ale zdjęcia świetne i wycieczka musiała być udana, nawet mimo tego całego zabiegania:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, jestem zadowolona z wycieczki, choć na pewno włócząc się po zaułkach i poznając miasto na własną rękę byłoby bardziej klimatycznie :)
   Natłok informacji był szczególnie uciążliwy w przypadku kościołów, słyszeliśmy opowieści o wielu z nich i w pewnym momencie wszystko mi się pomieszało :)

   Usuń
 4. Pamiętam, jak kilka lat temu byłam w Krasiczynie :) Magiczne miejsce :) A zresztą ja mam słabość do zamków, więc z miejsca zakochuję się w każdym :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też uwielbiam zamki, mają w sobie to "coś". Przy czym większość, które miałam okazję odwiedzić bardziej podobała mi się z zewnątrz :D
   Na pewno zerknę do Ciebie :)

   Usuń