wtorek, 24 września 2013

Marcel Pagnol - Żona piekarza

Cześć!

Dziś chciałabym zachęcić Was do sięgnięcia po książkę Marcela Pagnola Żona piekarza.
Do pewnej francuskiej wioski przybywa piekarz Aimable ze swoją, sporo młodszą, żoną. Wkrótce po przyjeździe Aurelia ucieka z młodym pasterzem. Piekarz rezygnuje ze swojej profesji, gdyż piekł chleb tylko dla swojej żony.W obliczu zagrożenia związanego z brakiem świeżego chleba, mieszkańcy wioski muszą zacząć ze sobą współdziałać, gdyż przyświeca im jeden cel - odnalezienie piekarzowej. Jest to tym trudniejsze, że wiele rodzin jest zwaśnionych od wielu pokoleń. Niektóre powody wzajemnej niechęci zostały już dawno zapomniane, jednak antagonizmy trwają nadal i ludzie ze sobą nie rozmawiają. Wszystko to jest ujęte w humorystyczny sposób, ukazując prowincjonalne sprawy w sposób ciepły i z przymrużeniem oka.

Postać piekarza jest pod pewnymi względami bardzo naiwna. Nie chce dostrzec, że jego piękna i młoda żona, nie jest do końca szczęśliwa. Gdy Aurelia znika Aimable nie może uwierzyć w jej zdradę, uważa, że na pewno pojechała do matki, martwi się o nią. Gdy ktoś przekazuje mu, że widziano ją na koniu z pasterzem, jest zmartwiony, bo jego Aurelia przecież boi się koni. 

Na uwagę zasługują również inne postacie,  na czele z antagonistami - nauczycielem i proboszczem, które nadają niepowtarzalny koloryt wiosce. Czy mieszkańcy będą w stanie przezwyciężyć uprzedzenia, gdy przyświeca im wspólny cel? Czy piekarzowa się odnajdzie i co wtedy zrobi piekarz? Polecam przeczytać i dowiedzieć się samemu :)

Jako ciekawostkę podam fakt, że okładka tej książki jest projektu Jean-Jacques Sempé, który ilustrował również serię o przygodach Mikołajka.

4 komentarze:

  1. Od razu widać, że to Sempe:P Cała książka wydaje mi się bardzo francuska, fabuła przypomina mi stare komedie z lat 70:) Muszę koniecznie przeczytać!:)

    OdpowiedzUsuń
  2. nie do końca moje klimaty więc raczej nie przeczytam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mnie zachęciłaś. Zapisuję do książek do przeczytania.

    OdpowiedzUsuń