wtorek, 2 sierpnia 2016

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce

Cześć!

Korzystając z pięknej niedzieli, którą grzechem byłoby przesiedzieć w domu, wybrałam się do Bóbrki (tej niedaleko Krosna), gdzie mieści się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza.

Sam Ignacy Łukasiewicz to ciekawa i bardzo ważna postać. To temu żyjącemu w XIX wieku farmaceucie zawdzięczamy pierwszą na świecie lampę naftową oraz narodziny polskiego przemysłu naftowego. To właśnie w Bóbrce koło Krosna zaczął wydobywać ropę. Tutaj też powstało muzeum na świeżym powietrzu i w przepięknej zalesionej okolicy.

W skład kompleksu muzealnego wchodzi tzw. "dom Łukasiewicza", gdzie można obejrzeć prezentacje multimedialne oraz pokój właściciela, szyby naftowe (kopanki), kuźnię, kotłownię, różnego rodzaju wiertnice, kieraty oraz maszyny związane z wydobyciem i eksploatacją ropy. Na terenie muzeum znajduje się też popiersie Łukasiewicza. Uroku muzeum dodaje usytuowanie w lesie. Okolica  jest naprawdę piękna. Przynajmniej mnie się strasznie podobała, ponieważ jestem wrażliwa na piękno przyrody :)

Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć. Jeśli ktoś ma ochotę to zapraszam na stronę muzeum 

"Dom Łukasiewicza"
Wiertnica polsko-kanadyjska
Wiertnica ręczna
Popiersie Łukasiewicza

Przyznam, że - pomimo tego, że z techniką się niespecjalnie lubię - wyprawa do Bóbrki była ciekawym doświadczeniem. Warto poszerzać swoje horyzonty. Leśna okolica dodatkowo uprzyjemniała zwiedzanie.

8 komentarzy:

 1. Okolica faktycznie ładna. Zielono mi. :) Wycieczki krajoznawcze z ładnym widoczkiem i chociaż niewielką nabyta wiedzą zawsze spoko. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na nasze szczęście, soczysta zieleń, dzięki pogodzie w tzw. "kratkę", bardzo długo już cieszy oczy. :) A okolica faktycznie bardzo ładna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie muzeum to coś dla mnie :) Coś czuję, że mógłbym tam spędzić kilka godzin na oglądaniu :D W końcu jakby nie patrzeć, to jestem chemikiem z zawodu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest co oglądać. Kompleks zajmuje o ile wiem ok. 19 ha terenu :) Tak właśnie myślałam, że takie miejsce mogłoby Ci się spodobać :)

   Usuń
 4. Fajnie tam. Lubię takie miejsca ;)

  OdpowiedzUsuń