sobota, 7 maja 2016

Cerkiew w Bałuciance

Cześć!

Dziś zabiorę Was na króciutką wycieczkę. Nie wiem czy wiecie, ale uwielbiam stare kościoły, cerkwie i cmentarze. Uważam, że są piękne i mają w sobie to COŚ. Dlatego kiedy w którąś z niedziel (jeszcze w lutym) padła propozycja wycieczki do Bałucianki, aby obejrzeć tamtejszą cerkiew byłam w siódmym niebie :) Wybaczcie jakość zdjęć, ale nie jestem najlepszym fotografem, a przy tych okolicznościach mój aparat też nie dawał rady... :/
Bałucianka to malutka miejscowość położona w okolicy Rymanowa na Podkarpaciu. Jej początki sięgają XV wieku. W wiosce znajduje się łemkowska cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Przeświętej Bogarodzicy, która została wybudowana prawdopodobnie w XVII wieku. Po wysiedleniu ludności łemkowskiej po II Wojnie Światowej cerkiew służyła wiernym rzymskokatolickim.
Od 2009 do 2013 roku prowadzone były systematyczne prace remontowe (wcześniej też była remontowana). Obok cerkwi znajduje się cmentarz na którym można odnaleźć jeszcze stare greko-katolickie groby. 
Pani, która nas oprowadzała, opowiadała, że są plany utworzenia w okolicy szlaków turystycznych, a na poddaszu cerkwi małej wystawy jej poświęconej. W sierpniu na święto Wniebowzięcia NMP odbywają się tam huczne uroczystości. Świątynia jest pięknie odnowiona, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. W środku znajdują się zdjęcia dokumentujące postępy prac. Trzeba przyznać, że wykonano kawał dobrej roboty! Należy dodać, że okolica również jest malownicza.

7 komentarzy:

 1. Piękne miejsce. A pomysł ze szlakami turystycznymi jest rewelacyjny.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super są takie historyczne wycieczki, fajnie poznawać polskie zabytki :) Zdjęcia byłyby jeszcze piękniejsze, gdyby świeciło słońce, a niebo byłoby błękitne. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, szkoda tylko, że pogoda była jaka była :)

   Usuń
 3. Ciekawe, historyczne i warte zobaczenia miejsce :) Nie słyszałam o nim wcześniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się :) Ja też w sumie trochę przypadkiem do niego trafiłam :)

   Usuń
 4. Kocham takie miejsca! Są takie klimatyczne...!

  OdpowiedzUsuń