środa, 2 marca 2016

Lew, czarownica i stara szafa - C.S. Lewis

Cześć!

Czy jest jeszcze ktoś, kto nie zna Opowieści z Narnii? Otóż do niedawna tylko słyszałam o tej serii, obejrzałam też film. Postanowiłam w końcu zmierzyć się z nią. Dziś właśnie skończyłam czytać pierwszy tom - Lew, czarownica i stara szafa.
Trwa wojna. Czwórka rodzeństwa zostaje na wakacje wywieziona z Londynu na wieś, aby schronić się przed bombardowaniami. Trafiają pod skrzydła starego Profesora, który zamieszkuje ogromny i bardzo dziwny dom. Podczas deszczowego dnia dzieciaki bawią się w chowanego. Najmłodsza, Łucja chowa się w szafie, która jest jednocześnie przejściem do innego świata - do Narnii. Pozostałe dzieci - Piotr, Zuzanna i Edmund - nie wierzą swojej siostrzyczce do czasu, aż sami przypadkowo znajdują się w Narnii, najpierw Edmund, następnie cała czwórka. Nie wiedzą, że ich przybycie jest związane ze starą przepowiednią, a zła czarownica zrobi wszystko, aby nie dopuścić do jej wypełnienia. dzieci spotykają mnóstwo niesamowitych stworzeń, w tym wspaniałego lwa Aslana, który pomaga im w walce ze złem. Czy uda się pokonać czarownicę? 

Mimo, że książka przeznaczona jest raczej dla młodszego odbiorcy muszę przyznać, że bardzo mi się podobała. To klasyczna opowieść o walce dobra ze złem. O zdradzie, powrocie na stronę dobra, sprawiedliwości, poświęceniu. Znajdziemy tu też sporo odniesień do chrześcijaństwa. Można więc śmiało stwierdzić, że książka przedstawia sobą również wartość pedagogiczną i niesie ze sobą morał. Naprawdę watro przeczytać. Na 100% sięgnę po następną część przygód czwórki rodzeństwa :)

14 komentarzy:

 1. Uwielbiam całą serię! Bardzo się cieszę, że Ci się książka podobała, warto sięgnąć po kolejne tomy, choć zdecydowanie pierwsza część jest najlepsza! :))

  Pozdrawiam ;*

  OdpowiedzUsuń
 2. czytałam ale nie całą serię, nie byłam nią zachwycona. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cała seria jest super. Każdy powinien ją znać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam ją chyba z 10 lat temu i wspominam bardzo dobrze :) Chociaż jakoś nigdy nie sięgnęłam po kolejne tomy serii.

  OdpowiedzUsuń
 5. Oglądałam tylko film.. Był piękny! Książka też taka musi być.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytałam cztery tomy z serii... jakoś tak wyszło, że nie miałam dostępu do kolejnych i później już nie wróciłam do Narnii... a może powinnam o tym pomyśleć :).
  Wartka akcja (szczególnie) pierwszego tomu sprawia, ze można go przeczytać "na jeden raz", prawda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda :) Wkrótce sobie pożyczę drugi tom :) Jestem ciekawa czy mi się spodoba tak jak pierwszy.

   Usuń
 7. Czytałam w podstawówce i wtedy mi się podobała, zastanawiam się jak odebrałabym ją teraz...kiedyś na pewno odświeżę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też jestem ciekawa Twojej opinii po odświeżeniu :)

   Usuń
 8. Świetnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

  OdpowiedzUsuń