niedziela, 25 października 2015

Parabellum. Horyzont zdarzeń - Remigiusz Mróz

Cześć!

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia (przeczytania). Pierwsza część Parabellum - Prędkość ucieczki, owszem była ciekawa, ale brakowało mi czegoś. Nie zachwyciłam się i nie rozumiałam do końca zachwytów nad prozą Mroza. Jednak zakończenie było na tyle ciekawe, że chciałam się dowiedzieć co będzie dalej. I sięgnęłam, choć z pewną ostrożnością, po tom drugi. I już wiem. Wiem za co czytelnicy tak uwielbiają tego autora.
Śledzimy dalsze losy bohaterów znanych z pierwszego tomu. Staszek z Marią próbują przedostać się do Francji, do rodziny dziewczyny. Jest to o tyle problematyczne, że wypuszczono za nimi list gończy. Bronek wraz z ekipą rusza do Baranowicz, by odnaleźć swą niedoszłą żonę, Anielę. Ich podróż nieco się... skomplikuje, gdy  dostaną się w ręce czerwonoarmistów. Kapitan Obelt trafia do oflagu. Jednak jego prześladowca nie zamierza odpuścić i zostawić dzielnego Polaka w spokoju. Jeśli chodzi zaś o Holzera to wreszcie poznajemy jego tożsamość. Okazuje się, że z niezłej rodzinki się wywodzi. Zaś Leitner zostaje zdegradowany i przeniesiony do innego oddziału. Chce jednak za wszelką cenę dopaść Holzera, Staszka i Marię.

Nie wiem czego brakowało mi w pierwszej części, ale tej nie mogę wiele zarzucić, poza niewielkimi drobiazgami. Jest akcja, bohaterowie stają się bardziej pełnokrwiści (głównie Staszek), dzieje się wiele, więc trudno w ogóle oderwać się na dłużej od lektury. Najgorsze jest to, że pomimo, iż książka ma fikcyjnych bohaterów, to jednak takie rzeczy, jak te opisane w książce naprawdę się zdarzały. Nie mogę pojąć jak człowiek mógł wyrządzić drugiemu człowiekowi taką krzywdę? Jak można traktować innych gorzej jak zwierzęta? No jak??

Remigiusz Mróz urzekł mnie swoją powieścią. Tylko znów zostawił mnie z zasadniczym pytaniem: co było dalej?? Czekam z niecierpliwością na trzeci tom. A w międzyczasie zabiorę się za inne książki Mroza. Może Kasacja na początek? A pan, panie Autorze niech pisze trzecią część. Bardzo pana proszę :)

14 komentarzy:

 1. O ile dobrze pamiętam, trzecia część ma być na początku roku:) Staszek wreszcie obudził się z letargu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze mówiąc, jestem OGROMNIE ciekawa dalszej części. Na początku roku, mówisz? To dobrze, bo już niedługo :) Co do Staszka to słowo "wreszcie" jest jak najbardziej odpowiednie :) Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Eh, mam wrażenie, że jestem jedyną osobą, która nie czytała jeszcze żadnej książki Mroza...

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że wiele osób czeka z niecierpliwością :) I dobrze!

   Usuń
 4. Mrozoodporna nie jestem, ale Parabellum jeszcze przede mną, ale to pewnie w 2016 roku. pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na razie przeczytałam tylko Parabellum, ale na pewno sięgnę po inne książki. Ale to też już pewnie w przyszłym roku. Albo pod koniec tego. Na razie postanowiłam, że trochę swoje własne półki przetrzebię :)

   Usuń
 5. Trzecia część właśnie kończy się redagować i pojawi się 13 stycznia. ;) A "Kasacja" jak najbardziej wskazana! Dzięki za recenzję. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cała przyjemność po mojej stronie :) Bardzo cieszy mnie wiadomość, że nie będę musieć długo czekać na kolejną część.

   Usuń
 6. Widzę, że warto sięgnąć po lektury autora, kolejna pozytywna opinia. To ważne, aby bohaterowie byli "pełnokrwiści" i dawali poczucie dużej realności.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie nadal ta seria nie zachwyca. Niestety

  OdpowiedzUsuń