środa, 15 lipca 2015

Ciernista róża - Charlotte Link

Cześć!

Oj, ile dobrego można wyczytać w internecie o powieściach Charlotte Link. A jednak do tej pory jakoś nie było mi po drodze z tą autorką. Do czasu, aż u koleżanki na półce zobaczyłam Ciernistą różę. Koleżanka zachęcała do przeczytania i chętnie mi ją pożyczyła (za co dziękuję). Nie zawiodłam się.
Na wyspie Guernsey, w domu otoczonym różanym ogrodem mieszkają dwie staruszki wynajmujące pokoje letnikom. Przez przypadek trafia do nich Karin Palmer, młoda Niemka, nieszczęśliwa w małżeństwie i mająca problemy emocjonalne kobieta. Beatrice, właścicielka domu, zaprzyjaźnia się z kobietą i zaczyna opowiadać jej najważniejsze historie ze swojego życia, głównie związane z okupacją. Przy okazji Karin dowiaduje się dlaczego Beatrice pozwala mieszkać w swym domu Helene - kobiecie, która była żoną groźnego, niezrównoważonego hitlerowca. W wojennej zawierusze młoda Beatrice została rozdzielona z rodzicami i musiała szybko nauczyć się radzić sobie w nowej sytuacji. Kilkadziesiąt lat później jej uporządkowany świat burzy się za sprawą brutalnego morderstwa.

Nazwisko autorki kojarzyło mi się raczej z kryminałami, bądź thrillerami. W Ciernistej róży owszem, mamy morderstwa, ale w dużym stopniu powieść ukazuje relacje międzyludzkie, zachowania w obliczu kryzysu, próby dostosowania się do sytuacji, walkę z samym sobą i swoimi słabościami. oraz decyzje, które determinują życie bohaterów. Nie jest to więc typowy kryminał lub thriller, co nie znaczy, że jest nudny. Wręcz przeciwnie. Z napięciem śledziłam losy bohaterów, które zostały ukazane naprzemiennie - teraźniejszość przeplata się ze wspomnieniami. 

Charlotte Link zainteresowała mnie swoją historią, która naprawdę mi się spodobała. Styl autorki jest przyjemny w odbiorze, nie męczy czytelnika. Przyczepić mogę się tylko do kilku literówek, które wyłapałam, ale nie utrudniało mi to czytania. Myślę, że to dopiero początek mojej znajomości z tą autorką, zwłaszcza, że napisała ona już sporo powieści. Oby pozostałe były równie dobre.

10 komentarzy:

 1. A ja jeszcze nie poznałam prozy tej autorki. Mam w planach jej książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiałam te momenty kiedy Beatrice w swojej opowieści przenosiła się w dawne czasy:) Czasem wydawało mi się, że chyba wyrzuciłabym Helene na bruk, innym razem uznawałam ją za nieszkodliwą, spragnioną miłości i uwagi staruszkę. Polecam Lisią Dolinę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Helene była dość skomplikowaną i, rzekłabym, tajemniczą postacią. Myślę, że chętnie sięgnę po inne książki autorki.

   Usuń
 3. Na razie miałam tylko jedno spotkanie z Charlotte Link - bardzo udane, dlatego z przyjemnością poznam inne powieści, jakie wyszły spod jej pióra.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też jakoś na razie mijam się z tą autorką. Ale wciąż obiecuję sobie, że to się zmieni :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię książki tej autorki, podoba mi się zarówno jej pomysł na fabułę, jak i rozwinięcie jej :)

  OdpowiedzUsuń