wtorek, 2 czerwca 2015

Dukla. Miasto na rubieżach Rzeczypospolitej - Jadwiga Morawska

Cześć!

Ostatnio niespodziewanie (kolega mi pożyczył) wpadła mi w łapki książka dotycząca historii miasteczka położonego w pobliżu granicy ze Słowacją w województwie podkarpackim. Chodzi o Duklę (ostatnio miałam okazję tam chwilkę gościć). Dukla. Miasto na rubieżach rzeczypospolitej - zarys dziejów Dukli do 1939 roku Jadwigi Morawskiej to w zasadzie praca magisterska autorki, która przez wiele lat uczyła historii, wplatając w nią historię regionu. 
Książka podzielona jest na 4 rozdziały. Pierwszy opisuje środowisko geograficzno-historyczne Dukli m. in. umiejscowienie miasta, środowisko przyrodnicze, herb, osadnictwo itp.. Drugi rozdział jest poświęcony okresowi od pierwszych wzmianek o mieście (XIV w.) do czasu pierwszego rozbioru. Rozdział trzeci opisuje dzieje Dukli w latach 1772-1918, zaś ostatni rozdział obejmuje okres międzywojenny.

Troszkę informacji było według mnie podanych na sucho, część wiadomości było dla mnie niepotrzebnych (takie troszkę zapychacze) ale biorąc pod uwagę, że jest to praca magisterska, a nie dzieło literackie jestem w stanie to wybaczyć. Zwłaszcza, że wśród informacji dla mnie niezbyt istotnych znalazłam kilka naprawdę ciekawych informacji - m.in. o handlu winem z Węgrami, o pobycie króla Jana Kazimierza w Dukli, Bieczu i Krośnie, o Marynie Mniszchównie, żonie cara Dymitra Samozwańca (choć informacje na jej temat nie są potwierdzone) czy o ludności żydowskiej zamieszkującej w Dukli.

Troszkę szkoda, że historia urywa się w 1939 roku, bo chętnie poczytałabym coś o Wzgórzu Franków i bitwie o Przełęcz Dukielską. Generalnie cieszę się, że książka trafiła w moje ręce.

4 komentarze: