czwartek, 7 maja 2015

Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej

Cześć!

Mieliśmy dzisiaj bardzo przyjemny dzień pod względem pogodowym. I całe szczęście, bo miałam wolne i wybrałam się w świat. Niestety nie jestem zmotoryzowana, więc musiałam wybrać miejsce, gdzie mogłam się dostać w inny sposób. Padło na Zyndranową - małą miejscowość niedaleko granicy ze Słowacją. W Tylawie skręcamy w lewo (jadąc od Dukli) i po 3 km mamy przed sobą taką oto tablicę:
Nawiasem mówiąc trasa z Tylawy do Zyndranowej jest bardzo urokliwa, chyba zwłaszcza teraz, wiosną, gdy wszystko się zieleni i budzi do życia. Zresztą te tereny należą do Jaśliskiego Parku Krajobrazowego :)
Prawda, że ładnie? :) Jak już dotarłam do samej wsi bardzo łatwo znalazłam mini - skansenik, który był moim głównym celem. Bardzo miła pani oprowadziła mnie po łemkowskiej zagrodzie po drodze objaśniając co znajduje się w poszczególnych pomieszczeniach. Oprócz rzeczy związanych z codziennym życiem i pracą można obejrzeć wyposażenie izb, stare zdjęcia, sztukę łemkowskich artystów (wiedzieliście, że Nikifor był Łemkiem? bo ja nie) oraz stroje i pisanki. Pisanki naprawdę wymiatają - ten, kto je wykonał musiał mieć niezwykle pewną rękę :) Cóż jeszcze? Dwie izby zajmuje kolekcja militariów, głównie z czasów bitwy o Przełęcz Dukielską w 1944 roku. Głównie znajdują się tam hełmy, ubrania, łuski z bomb, menażki żołnierskie... Kolekcja robi wrażenie. W zagrodzie znajdują się też krzyże z dawnych, zniszczonych już cerkwi i cmentarzy. Warto zobaczyć.
Zainteresowanych odsyłam na stronę Muzeum.

W Zyndranowej znajduje się też cerkiew, jednak jest ona relatywnie nowa. Starą rozebrano w latach 60. 

4 komentarze:

 1. Lubię zwiedzać takie miejsca. O ile architektura nie szczególnie mnie interesuje, to skanseny i średniowieczne zamki odwiedzam z przyjemnością. Przejeżdżając przez okolice parków, czy to narodowych, czy krajobrazowych, zawsze mam ochotę wyskoczyć tam na długi spacer.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamki też lubię :) Skanseny i parki również :)

   Usuń
 2. Lubię takie stare zamki. Piękne zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję za komplement :) A co do zamków to dość dawno nie byłam a też je lubię :)

   Usuń