wtorek, 24 marca 2015

Liebster Blog Award

Cześć!

Jakiś czas temu brak pomysłu nominowała mnie do Liebster Blog Award - dzięki. Trochę z poślizgiem, ale odpowiadam :)

1. Jaką książkę chcesz od dawna mieć w swojej biblioteczce, a ciągle nie może ona do niej trafić?
Jest więcej takich książek, które chętnie bym przygarnęła :) Jeśli mam wybrać jedną, to może niech to będzie „Duma i uprzedzenie”, bo chciałam mieć w konkretnym wydaniu, którego nigdzie nie można dostać. Choć teraz skłaniam się troszkę do nowego wydania z serii Angielskie ogrody. No i "Waldena", bo choruję na niego od dłuższego czasu.

2. Co sądzisz o szkolnych lekturach?
Niektóre były całkiem fajne. Podobali mi się „Chłopi” i „Nad Niemnem” (choć to nie pamiętam czy była lektura czy dla siebie przeczytałam), ale ja lubię tematykę wiejską :) Niektóre dotyczące II WŚ były ciekawe. Szczególnie „Inny świat” zapadł mi w pamięć. „Zbrodnia i kara” też ma w sobie coś, ale ja mam sentyment do Dostojewskiego. A niektórych lektur niektórych nie mogłam przełknąć.

3. Cytat, który ostatnio Cię zachwycił?
Ostatnio spodobał mi się cytat z „Niespokojnych kości” Melvina R. Starra „- Jestem taki, jakim Bóg mnie stworzył i jakim sam siebie stworzyłem, dysponując tym, czym mnie obdarzył. Pytasz, czy Bóg mógł się posłużyć moimi słabościami? Mógł, gdyż pozwoliłem Mu na to. Bóg wykorzystuje wszystko, co zechcemy mu powierzyć. Jeśli powierzymy Mu swoje słabości, a nie tylko przymioty, z nich także zrobi użytek. Najważniejsze jest to, by oddać się Bogu bez reszty...”

Jednak ostatnio przypomniałam sobie inny zachwycający cytat. Znam go ze „Stowarzyszenia umarłych poetów” a pochodzi chyba z „Waldena”. Brzmi tak: „Poszedłem do lasu, wybrałem bowiem życie z umiarem. Chcę żyć pełnią życia. Chcę wyssać wszystkie soki życia. By zgromić to co życiem nie jest. By nie odkryć tuż przed śmiercią, że nie umiałem żyć.”

4. Jaka jest Twoja ulubiona literacka postać kobieca i dlaczego?
Ulubiona literacka postać… Bardzo lubiłam Lizzy Bennet, za jej ironiczne spojrzenie na pewne sprawy i poczucie humoru. Sophy Stanton-Lacey za brak nerwów – ależ jej zazdroszczę  :) Molly Gibson też lubię – za to jak zmieniał się jej charakter.

5. W świecie jakiej książki chciałbyś/chciałabyś się znaleźć, a jakiego wolałbyś/wolałabyś unikać?
Chętnie znalazłabym się na chwilę w świecie Zwiadowców! Ewentualnie w jakiejś powieści Jane Austen albo Elizabeth Gaskell. Ale nie na zawsze :D Natomiast nie chciałabym się znaleźć w jakimś thrillerze.

6. Możesz wybrać jedno, dowolne miejsce na Ziemi i zamieszkać tam. Gdzie będzie Twój nowy dom?
Trudny wybór. Trochę mnie do Skandynawii ciągnie, ale chyba jednak zostałabym w Polsce, w jakiejś wsi w pobliżu gór. Albo jeziora/morza. W każdym razie blisko przyrody.

7. Jaką super moc chciałbyś/chciałabyś posiadać?
Naprawiania dawnych błędów.

8. Twoja ulubiona gra planszowa?
Nie mam :)

9. Bez czego nie ruszasz się z domu?
Nie ruszam się z domu bez pomadki ochronnej – to mój must have. Oprócz tego miło by było mieć klucze, chusteczki, portfel z zawartością i telefon :)

10. Wymień pięć piosenek, które poprawiają Ci humor.
 Pierwsza to „Don’t stop me now” Queen. Tak pozytywnej piosenki jeszcze nie słyszałam :) Bardzo lubię „Pejzaże harasymowiczowskie” Wolnej Grupy Bukowina, zachwyca mnie po prostu.W tym momencie to nic więcej nie przychodzi mi do głowy...

11. Co zmieniłbyś/zmieniłabyś w blogosferze?
Nie zastanawiałam się nad tym za bardzo...

6 komentarzy:

 1. O, ja również od dawna szukam pewnego konkretnego wydania "Dumy i uprzedzenia" ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawi mnie, na jakie Ty polujesz Kocie :)

   Usuń
  2. Takie w twardej oprawie z Zielonej Sowy, bez twarzy (ładnej wprawdzie, ale ja nie lubię filmowych okładek) Keiry i innych obrazków
   http://www.taniaksiazka.pl/duma-i-uprzedzenie-austen-jane-twarda-oprawa-p-2274.html
   A ty ;)?

   Usuń
  3. Nie żartuj! Tego samego szukam :D Mam już "Mansfield Park" z tej serii :) Niestety "Emmę" i Rozważną i romantyczną" mam z zupełnie innej parafii :)

   Usuń