poniedziałek, 24 marca 2014

Japonia oczami Polki

Cześć!

Podzielę się z Wami opinią na temat książki Joanny Bator Japoński wachlarz. Powroty. O Joannie Bator zrobiło się głośno za sprawą m.in. Chmurlandii i Ciemno, prawie noc, za którą autorka otrzymała nagrodę Nike w 2013 roku. Bardzo chciałam zapoznać się z jej twórczością, jednak jedyną dostępną w bibliotece książką, był właśnie Japoński wachlarz. Powroty. Nie pozostało mi nic innego jak ją wypożyczyć.
Co przeciętny Polak wie o Japonii, z czym ona nam się kojarzy? Kraj Kwitnącej Wiśni, Noriaki Kasai, rozwój technologiczny, drzewka bonsai, karate, herbata, gejsze, pismo przypominające krzaczki... To wybiórcze hasła, ale czy potrafimy je rozwinąć, powiedzieć choć parę zdań na ich temat? Wątpię. Pani Bator, która spędziła w Japonii kilka lat nie kryje fascynacji kulturą kraju w którym przyszło jej mieszkać. Musiała zmierzyć się z reakcją Japończyków na jej osobę (była przecież gaijinką - obcą), obcym miastem, nie przypominającym europejskich miast (np. ulice nie mają nazw, miasto podzielone jest na administracyjne "kwadraty"), dostosować się do japońskich obyczajów (bezwzględny wymóg ściągania butów przed wejściem do domu), doświadczenie związane z orientalną kuchnią (ryba fugu!) i wiele, wiele innych... Autorka próbuje przybliżyć nam, ten jakże odmienny świat - świat wielowiekowych tradycji a jednocześnie świat betonu i wszystkiego co jest kawaii (słodkie, urocze). Świat, gdzie niegrzecznie jest spojrzeć komuś w oczy a język i styl ubierania jest mocno zkodyfikowany. Gdzie mężczyźni śnią o lolitkach, a głównym zadaniem kobiet jest bycie "dobrą żoną i mądrą matką". Świat dziwny, ale fascynujący. Pełen sprzeczności, ale wciągający... Jeśli interesuje Was Kraj Wschodzącego Słońca to zapraszam do lektury. Naprawdę można się dowiedzieć mnóstwa interesujących rzeczy!

4 komentarze:

  1. Dla mnie Japonia a właściwie jej mieszkańcy to niezwykły naród który żyje według swojej filozofii. Kaizen chciałabym w swoim życiu wprowadzić. Książka jak najbardziej dla mnie:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam tą książkę jeszcze z czasów mojej ogromnej fascynacji Japonią. Świetna jest.

    OdpowiedzUsuń