piątek, 25 października 2013

Andrea Camilleri - Wycieczka do TindariCześć!

Chciałabym dziś przedstawić Wam książkę włoskiego autora Andrei Camilleri’ego Wycieczka do Tindari. Camilleri urodził się na Sycylii w 1925 roku, obecnie mieszka w Rzymie. Jest autorem m. in. Cyklu kryminalnego , w których występuje postać komisarza Salvo Montalbano. Wycieczka do Tindari jest piątą powieścią cyklu (w międzyczasie powstały jeszcze dwa tomy opowiadań).


Akcja rozgrywa się w fikcyjnym sycylijskim miasteczku – Vigacie. Przed bramą domu, w którym mieszkał zamordowano młodego chłopaka. W tajemniczych okolicznościach zaginęło również starsze małżeństwo zamieszkujące ten sam dom. Komisarz Montalbano wraz ze swoim zespołem musi odpowiedzieć na pytanie czy te dwie sprawy mają ze sobą związek. Na dodatek komisarz otrzymuje zaproszenie do posiadłości głowy jednej z mafii – Balduccia Sinagry. 

Mamy więc morderstwo, zaginięcie i mafię czyli wiadomo, że „będzie się działo”. Sensacyjną tematykę podano jednak w lekkiej formie, dzięki czemu czyta się ją z prawdziwą przyjemnością. Książka nie skupia się tylko i wyłącznie na wątku kryminalnym, autor opisuje także problemy życia codziennego w sycylijskim miasteczku. Całość ubarwiają świetne (moim zdaniem) dialogi komisarza z Catarellą, które natychmiast poprawiają człowiekowi humor. Oto przykład:
„Komisarz odłożył słuchawkę, potem wybrał numer swojego biura.
- Halo! Halo! Komisariat mówi tutaj! Kto tam do mnie telefoni?
- Mówi Montalbano.
- Osobiście we własnej osobie?
- Tak, Catarella.” (A. Camilleri, Wycieczka do Tindari, wyd. Noir Sur Blanc, Warszawa 2007, s. 159)

„- Panie komisarzu, ach, panie komisarzu, panie komisarzu – wołał, biegnąc za nim, Catarella. – Od wczoraj mam pana osobie wręczyć osobiście list. Dał mi go adwokat Guttadauro i powiedział, żeby go panu dać osobiście we własnej osobie” (A. Camilleri, Wycieczka do Tindari, wyd. Noir Sur Blanc, Warszawa 2007, s. 243).

Polecam :)

4 komentarze: