wtorek, 19 marca 2013

Espresso czyta - UROCZYSKO
Cześć!

Dziś miał być inny post, ale aparat nie chce mi współpracować z komputerem, więc będzie recenzja książki - znów bez zdjęcia :)

Uroczysko to kolejna, po debiutanckich 48 tygodniach, powieść Magdaleny Kordel. Niewątpliwie możemy ją określić terminem „literatura kobieca”. Powieść opowiada historię Majki, która została porzucona przez męża, który na dodatek zaciągnął kredyt, którego nie jest w stanie spłacić. I tak Majka zostaje sama z nastoletnią córką, psami, kotem i długami, ale za to bez dachu nad głową. Co zamierza począć w tej sytuacji? Bierze urlop i zaszywa się w małej wsi w Sudetach z zamiarem zapicia smutków. Decyzja ta okazuje się brzemienna w zupełnie niespodziewane skutki.

Oprócz głównej bohaterki mamy okazję poznać całą galerię mniej lub bardziej oryginalnych postaci, począwszy od rezolutnej córki Marysi, przez „podobno weterynarza” Czarka, zielarkę Walerię, przyjaciółkę Jagodę do oryginalnego ucznia Majki – Filipa, które tworzą klimat książki.

Również miejsce nie jest przypadkowe – Sudety to miłość samej autorki powieści. Pani Kordel w jednym z wywiadów wyznała, że część wydarzeń miała miejsce naprawdę.

Powieść jest napisana żywym językiem. Pomimo niezbyt optymistycznego początku książka aż skrzy humorem. Dzięki temu czyta się ją bardzo przyjemnie, nie nuży czytelnika. Przy tym jest pełna ciepła i serdeczności. Należy wspomnieć, iż została wydana kontynuacja Uroczyska pod tytułem Sezon na cuda.

Podsumowując, całkiem niezła powieść, zwłaszcza na sympatyczne wieczory w fotelu z gorącą czekolada w kubku. 

Więcej można przeczytać tutaj: Klik!

8 komentarzy:

 1. Czytałam :) No ale nie wiedziałam, że jest tez kontynuacja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie czytałam drugiej części, ale wszystko przede mną :)

   Usuń
 2. Nie czytałam jeszcze, ale brzmi ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam, a jedynie opinie, które bardzo zachęcają:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Otagowałam Twój blog, zapraszam do zabawy :)

  OdpowiedzUsuń