czwartek, 25 września 2014

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy

Cześć!

Jest na Podkarpaciu miejsce, którym ekscytowali się archeolodzy z całej Polski. Znajduje się ono niedaleko drogi prowadzącej z Jasła do Gorlic w miejscowości Trzcinica. Na tym terenie zamieszkiwała ludność kultury pleszowskiej. Później przybyli tu z Zakarpacia ludzi kultury Otomani-Füzesabony. Z powodu nieznanych przyczyn kultury te na długie wieki zniknęły z tego obszaru. Jakiś czas później zaś założono tu osadę słowiańską. Należy zwrócić szczególną uwagę na ogrom pracy włożonej w wybudowanie tego skansenu. na dodatek w 2010 roku, gdy miało nastąpić otwarcie obiektu, został on zalany przez powódź.
Zwiedzanie rozpoczyna się od obejrzenia filmu na temat odkryć archeologicznych. Mamy tu nie tylko wypowiedzi ekspertów, ale również fragmenty dotyczące życia ówczesnych ludzi. Następnie przechodzimy do sali z ekspozycją znalezisk. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest srebrny "skarb" zawierający między innymi srebrne okucie pochwy sztyletu - jeden z pięciu na świecie. W salce znajdują się też modele osady w poszczególnych okresach oraz figury odzwierciedlające życie codzienne ludności. Po obejrzeniu ekspozycji przechodzimy do chat. mamy tu odwzorowane chaty z wiosek słowiańskich i otomańskich oraz z epoki brązu, wały z palisadami, zaznaczono także miejsce, gdzie odkryto "skarb". Dla chętnych jest możliwość wejścia na wieżę widokową.
Normalny bilet kosztuje 18 zł, ulgowy - 13 zł, zaś wejście na platformę kosztuje 2 zł. W pawilonie biletowym można zakupić pamiątki, na piętrze zaś znajduje się restauracja (choć wybór nie jest zbyt urozmaicony...). 
Więcej informacji można znaleźć na stronie Skansenu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz